Celkon Millennia Hero
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Celkon Millennia Hero is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Celkon Millennia Hero at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 125 x 64 x 11 mm (4.92 x 2.52 x 0.43 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 3.2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White/Gold, White/Silver, Black/Gold |
● Questions about this phone
When was the Celkon Millennia Hero released?
The Celkon Millennia Hero was announced 2015, August.
What is the Celkon Millennia Hero's display size?
The Celkon Millennia Hero has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Celkon Millennia Hero have?
The Celkon Millennia Hero comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Celkon Millennia Hero have?
The Celkon Millennia Hero is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Celkon Millennia Hero have?
The Celkon Millennia Hero features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Celkon Millennia Hero battery capacity?
The Celkon Millennia Hero has a 1700 mAh battery.
Does the Celkon Millennia Hero support 5G?
No, the Celkon Millennia Hero does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Celkon Millennia Hero run?
The Celkon Millennia Hero runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Celkon Millennia Hero?
AppsApk's editorial team rates the Celkon Millennia Hero at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.