OnePlus 5T
6.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.01 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The OnePlus 5T is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.01 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) chipset, a 3300 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the OnePlus 5T at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, November |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 156.1 x 75 x 7.3 mm (6.15 x 2.95 x 0.29 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, back |
DISPLAY | |
| Type | Optic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.01 inches, 93.7 cm2 (~80.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); OxygenOS 9.0.4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.8", 1.12µm, PDAF 20 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.8", 1.0µm, AF, PDAF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 20mm, 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dirac HD sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 5V 4A 20W (Dash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Lava Red, Sandstone White (128/8GB only) |
| Price | 547 USD |
● Questions about this phone
When was the OnePlus 5T released?
The OnePlus 5T was announced 2017, November.
What is the OnePlus 5T's display size?
The OnePlus 5T has a 6.01 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the OnePlus 5T have?
The OnePlus 5T is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the OnePlus 5T have?
The OnePlus 5T is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the OnePlus 5T have?
The OnePlus 5T features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the OnePlus 5T battery capacity?
The OnePlus 5T has a 3300 mAh battery.
Does the OnePlus 5T support 5G?
No, the OnePlus 5T does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the OnePlus 5T run?
The OnePlus 5T runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the OnePlus 5T?
AppsApk's editorial team rates the OnePlus 5T at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.