OnePlus 7 Pro 5G
8.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.67 inches · 1440×3120
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The OnePlus 7 Pro 5G is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.67 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the OnePlus 7 Pro 5G at 8.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
10.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| 5G | 5G NSA / Sub6 / mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps; 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 162.6 x 75.9 x 8.8 mm (6.40 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Fluid AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.67 inches, 109.2 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); OxygenOS 9.5.11 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.6, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/2.4, 78mm (telephoto), 3x zoom, PDAF, Laser AF, OIS 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide)" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.0", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, SBAS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W (Warp Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mirror Grey, Almond, Nebula Blue |
| Price | 875 USD |
● Questions about this phone
When was the OnePlus 7 Pro 5G released?
The OnePlus 7 Pro 5G was announced 2019, May.
What is the OnePlus 7 Pro 5G's display size?
The OnePlus 7 Pro 5G has a 6.67 inches display with 1440 x 3120 pixels resolution.
How much RAM does the OnePlus 7 Pro 5G have?
The OnePlus 7 Pro 5G is available with 6 GB or 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the OnePlus 7 Pro 5G have?
The OnePlus 7 Pro 5G is available with 128GB / 6GB / 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the OnePlus 7 Pro 5G have?
The OnePlus 7 Pro 5G features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the OnePlus 7 Pro 5G battery capacity?
The OnePlus 7 Pro 5G has a 4000 mAh battery.
Does the OnePlus 7 Pro 5G support 5G?
Yes, the OnePlus 7 Pro 5G supports 5G networks.
What operating system does the OnePlus 7 Pro 5G run?
The OnePlus 7 Pro 5G runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the OnePlus 7 Pro 5G?
AppsApk's editorial team rates the OnePlus 7 Pro 5G at 8.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.