OnePlus 7 Pro
8.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.67 inches · 1440×3120
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The OnePlus 7 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.67 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the OnePlus 7 Pro at 8.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
10.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - Global , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 41(2500), 46, 48, 66(1700/2100), 71(600) - North America |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 162.6 x 75.9 x 8.8 mm (6.40 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Fluid AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.67 inches, 108.8 cm2 (~88.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~516 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); OxygenOS 9.5.11 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.6, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/2.4, 78mm (telephoto), 3x zoom, PDAF, Laser AF, OIS 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.0", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, SBAS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W (Warp Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mirror Grey, Almond, Nebula Blue |
| Price | 765 USD |
● Questions about this phone
When was the OnePlus 7 Pro released?
The OnePlus 7 Pro was announced 2019, May.
What is the OnePlus 7 Pro's display size?
The OnePlus 7 Pro has a 6.67 inches display with 1440 x 3120 pixels resolution.
How much RAM does the OnePlus 7 Pro have?
The OnePlus 7 Pro is available with 6 GB or 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the OnePlus 7 Pro have?
The OnePlus 7 Pro is available with 128GB / 6GB / 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the OnePlus 7 Pro have?
The OnePlus 7 Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the OnePlus 7 Pro battery capacity?
The OnePlus 7 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the OnePlus 7 Pro support 5G?
No, the OnePlus 7 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the OnePlus 7 Pro run?
The OnePlus 7 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the OnePlus 7 Pro?
AppsApk's editorial team rates the OnePlus 7 Pro at 8.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.