OnePlus 7
7.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.41 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3700 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The OnePlus 7 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.41 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core chipset, a 3700 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the OnePlus 7 at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
9.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 157.7 x 74.8 x 8.2 mm (6.21 x 2.94 x 0.32 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 6), back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Optic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.41 inches, 100.9 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); OxygenOS 9.5.8 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS 5MP, f/2.4, 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, SBAS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mirror Gray, Red |
| Price | 601 USD |
● Questions about this phone
When was the OnePlus 7 released?
The OnePlus 7 was announced 2019, May.
What is the OnePlus 7's display size?
The OnePlus 7 has a 6.41 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the OnePlus 7 have?
The OnePlus 7 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the OnePlus 7 have?
The OnePlus 7 is available with 128GB / 6GB / 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the OnePlus 7 have?
The OnePlus 7 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the OnePlus 7 battery capacity?
The OnePlus 7 has a 3700 mAh battery.
Does the OnePlus 7 support 5G?
No, the OnePlus 7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the OnePlus 7 run?
The OnePlus 7 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the OnePlus 7?
AppsApk's editorial team rates the OnePlus 7 at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.