OnePlus 7T Pro 5G McLaren
8.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.67 inches · 1440×3120
- Camera48 MP
- Memory12 GB RAM
- Battery4085 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The OnePlus 7T Pro 5G McLaren is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.67 inches display, 12 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4085 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the OnePlus 7T Pro 5G McLaren at 8.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46(5200), 48, 66(1700/2100), 71(600) |
| 5G | 5G band 71(600); SA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 162.6 x 75.9 x 8.8 mm (6.40 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Fluid AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.67 inches, 108.8 cm2 (~88.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~516 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; OxygenOS 10.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.6, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/2.4, (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.1", 1.0µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W (Warp Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4085 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Papaya Orange |
| Price | About $880 |
● Questions about this phone
When was the OnePlus 7T Pro 5G McLaren released?
The OnePlus 7T Pro 5G McLaren was announced 2019, October.
What is the OnePlus 7T Pro 5G McLaren's display size?
The OnePlus 7T Pro 5G McLaren has a 6.67 inches display with 1440 x 3120 pixels resolution.
How much RAM does the OnePlus 7T Pro 5G McLaren have?
The OnePlus 7T Pro 5G McLaren comes with 12 GB of RAM.
How much storage does the OnePlus 7T Pro 5G McLaren have?
The OnePlus 7T Pro 5G McLaren is available with 256GB / 12GB of internal storage.
What camera does the OnePlus 7T Pro 5G McLaren have?
The OnePlus 7T Pro 5G McLaren features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the OnePlus 7T Pro 5G McLaren battery capacity?
The OnePlus 7T Pro 5G McLaren has a 4085 mAh battery.
Does the OnePlus 7T Pro 5G McLaren support 5G?
Yes, the OnePlus 7T Pro 5G McLaren supports 5G networks.
What operating system does the OnePlus 7T Pro 5G McLaren run?
The OnePlus 7T Pro 5G McLaren runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the OnePlus 7T Pro 5G McLaren?
AppsApk's editorial team rates the OnePlus 7T Pro 5G McLaren at 8.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN