OnePlus 7T
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.55 inches · 1080×2400
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery3800 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The OnePlus 7T is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.55 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 3800 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the OnePlus 7T at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - EU |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September 26 |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 160.9 x 74.4 x 8.1 mm (6.33 x 2.93 x 0.32 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Fluid AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; OxygenOS 10.0.7 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 51mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.0", 1.0µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, SBAS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W (Warp Charge 30T) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Frosted Silver, Glacier Blue |
| Models | HD1901, HD1903, HD1900, HD1907, HD1905 |
| Price | About $ 479.99"; |
● Questions about this phone
When was the OnePlus 7T released?
The OnePlus 7T was announced 2019, September 26.
What is the OnePlus 7T's display size?
The OnePlus 7T has a 6.55 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the OnePlus 7T have?
The OnePlus 7T comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the OnePlus 7T have?
The OnePlus 7T is available with 128GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the OnePlus 7T have?
The OnePlus 7T features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the OnePlus 7T battery capacity?
The OnePlus 7T has a 3800 mAh battery.
Does the OnePlus 7T support 5G?
No, the OnePlus 7T does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the OnePlus 7T run?
The OnePlus 7T runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the OnePlus 7T?
AppsApk's editorial team rates the OnePlus 7T at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.