OnePlus Ace 3
Updated May 2026
- Network
- Display—
- Camera—
- Memory256 GB
- Battery5500 mAh
- OS12R:Ace 3:
Sponsored
The OnePlus 12R is an Android-based smartphone manufactured by Chinese company OnePlus. It was announced on January 23, 2024 and released on February 6, 2024. It is the successor of the OnePlus 11R and it features the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 chipset, the LTPO4 AMOLED display, and the 100W wired charging.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | 12R:Ace 3: |
|---|---|
| RAM | 12GB and 16GB |
| Storage | 256GB, 512GB and 1TB |
| Battery | 5500 mAh, non-removable |
| Charging | 100W wired |
| Weight | 207 g |
Performance
Powering the OnePlus Ace 3 is the an octa-core system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510). Graphics are handled by Adreno 740. It ships with 12GB and 16GB of RAM. Storage options: 256GB, 512GB and 1TB.
Battery and charging
The OnePlus Ace 3 packs a 5500 mAh, non-removable battery. Charging support: 100W wired.
Connectivity
SIM configuration: Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2024 |
BODY | |
| Weight | 207 g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
PLATFORM | |
| OS | 12R:Ace 3: |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB, 512GB and 1TB |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band |
| Bluetooth | 5.x |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | 100W wired |
| Battery Type | 5500 mAh, non-removable |