OnePlus One
6.6/ 10
Announced 2014Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The OnePlus One is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the OnePlus One at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 152.9 x 75.9 x 8.9 mm (6.02 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual mono speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silk White, Sandstone Black |
| Models | A0001 |
| Price | About 274 USD |
● Questions about this phone
When was the OnePlus One released?
The OnePlus One was announced 2014, April. Released 2014, June.
What is the OnePlus One's display size?
The OnePlus One has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the OnePlus One have?
The OnePlus One comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the OnePlus One have?
The OnePlus One is available with 16GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the OnePlus One have?
The OnePlus One features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the OnePlus One battery capacity?
The OnePlus One has a 3100 mAh battery.
Does the OnePlus One support 5G?
No, the OnePlus One does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the OnePlus One run?
The OnePlus One runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the OnePlus One?
AppsApk's editorial team rates the OnePlus One at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.