OnePlus X
7.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2525 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The OnePlus X is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 2525 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the OnePlus X at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Europe |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October. Released 2015, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 140 x 69 x 6.9 mm (5.51 x 2.72 x 0.27 in) |
| Weight | 138 g / 160 g (4.87 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow); OxygenOS 2.2.3 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.14µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2525 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Onyx, Ceramic, Champagne |
| Models | ONE E1003, ONE E1001, ONE E1005 |
| Price | About 296 USD |
● Questions about this phone
When was the OnePlus X released?
The OnePlus X was announced 2015, October. Released 2015, November.
What is the OnePlus X's display size?
The OnePlus X has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the OnePlus X have?
The OnePlus X comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the OnePlus X have?
The OnePlus X is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the OnePlus X have?
The OnePlus X features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the OnePlus X battery capacity?
The OnePlus X has a 2525 mAh battery.
Does the OnePlus X support 5G?
No, the OnePlus X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the OnePlus X run?
The OnePlus X runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the OnePlus X?
AppsApk's editorial team rates the OnePlus X at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN