Orange Rono
4.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Orange Rono is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Orange Rono at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
6.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
BODY | |
| Dimensions | 142.3 x 70.4 x 7.8 mm (5.60 x 2.77 x 0.31 in) |
| Weight | 131.8 g (4.66 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Orange Rono released?
The Orange Rono was announced 2014.
What is the Orange Rono's display size?
The Orange Rono has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Orange Rono have?
The Orange Rono comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Orange Rono have?
The Orange Rono is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Orange Rono have?
The Orange Rono features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Orange Rono battery capacity?
The Orange Rono has a 2300 mAh battery.
Does the Orange Rono support 5G?
No, the Orange Rono does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Orange Rono run?
The Orange Rono runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Orange Rono?
AppsApk's editorial team rates the Orange Rono at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.