Orange San Diego
3.6/ 10
Announced 2012Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 600×1024
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The Orange San Diego is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a 1.6 GHz chipset, a 8 MP main camera, and runs Android 2.3. AppsApk rates the Orange San Diego at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 123 x 63 x 10 mm (4.84 x 2.48 x 0.39 in) |
| Weight | 117 g (4.13 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.0 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~297 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.7 (Gingerbread), upgradable to 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Intel Atom Z2460 |
| CPU | 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX540 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB (12GB user available), 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 210 USD |
● Questions about this phone
When was the Orange San Diego released?
The Orange San Diego was announced 2012, February. Released 2012, June.
What is the Orange San Diego's display size?
The Orange San Diego has a 4.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Orange San Diego have?
The Orange San Diego comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Orange San Diego have?
The Orange San Diego is available with 16GB / 12GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Orange San Diego have?
The Orange San Diego features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
Does the Orange San Diego support 5G?
No, the Orange San Diego does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Orange San Diego run?
The Orange San Diego runs Android 2.3 (full: Android 2.3.7 (Gingerbread), upgradable to 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Orange San Diego?
AppsApk's editorial team rates the Orange San Diego at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.