Orange Reyo
5.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Orange Reyo is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Orange Reyo at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, February |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 72 x 9.1 mm (5.63 x 2.83 x 0.36 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
● Questions about this phone
When was the Orange Reyo released?
The Orange Reyo was announced 2014, February.
What is the Orange Reyo's display size?
The Orange Reyo has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Orange Reyo have?
The Orange Reyo comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Orange Reyo have?
The Orange Reyo is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Orange Reyo have?
The Orange Reyo features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Orange Reyo battery capacity?
The Orange Reyo has a 2000 mAh battery.
Does the Orange Reyo support 5G?
No, the Orange Reyo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Orange Reyo run?
The Orange Reyo runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Orange Reyo?
AppsApk's editorial team rates the Orange Reyo at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.