QMobile QTab X50
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display8.0 inches · 768×1024
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The QMobile QTab X50 is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the QMobile QTab X50 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8389W |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@24fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 176 USD |
● Questions about this phone
When was the QMobile QTab X50 released?
The QMobile QTab X50 was announced 2014, June.
What is the QMobile QTab X50's display size?
The QMobile QTab X50 has a 8.0 inches display with 768 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the QMobile QTab X50 have?
The QMobile QTab X50 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the QMobile QTab X50 have?
The QMobile QTab X50 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the QMobile QTab X50 have?
The QMobile QTab X50 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the QMobile QTab X50 battery capacity?
The QMobile QTab X50 has a 4500 mAh battery.
Does the QMobile QTab X50 support 5G?
No, the QMobile QTab X50 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the QMobile QTab X50 run?
The QMobile QTab X50 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the QMobile QTab X50?
AppsApk's editorial team rates the QMobile QTab X50 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.