QMobile M6
4.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The QMobile M6 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the QMobile M6 at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 152.3 x 75.3 x 8.2 mm (6.00 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Amigo 3.5 |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Coffee |
| Price | About 415 USD |
● Questions about this phone
When was the QMobile M6 released?
The QMobile M6 was announced 2017, March.
What is the QMobile M6's display size?
The QMobile M6 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the QMobile M6 have?
The QMobile M6 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the QMobile M6 have?
The QMobile M6 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the QMobile M6 have?
The QMobile M6 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the QMobile M6 battery capacity?
The QMobile M6 has a 5000 mAh battery.
Does the QMobile M6 support 5G?
No, the QMobile M6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the QMobile M6 run?
The QMobile M6 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the QMobile M6?
AppsApk's editorial team rates the QMobile M6 at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.