Sharp Aquos B10
4.7/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSCorning Gorilla Glass (unspecified version)
Sponsored
The Sharp Aquos B10 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, and a 4000 mAh battery. AppsApk rates the Sharp Aquos B10 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 71.9 x 8.8 mm (6.04 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Chipset | Mediatek MT6750T (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.0, AF 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 332 USD |
● Questions about this phone
When was the Sharp Aquos B10 released?
The Sharp Aquos B10 was announced 2018, July.
What is the Sharp Aquos B10's display size?
The Sharp Aquos B10 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Sharp Aquos B10 have?
The Sharp Aquos B10 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sharp Aquos B10 have?
The Sharp Aquos B10 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sharp Aquos B10 have?
The Sharp Aquos B10 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Sharp Aquos B10 battery capacity?
The Sharp Aquos B10 has a 4000 mAh battery.
Does the Sharp Aquos B10 support 5G?
No, the Sharp Aquos B10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sharp Aquos B10 run?
The Sharp Aquos B10 runs Corning Gorilla Glass (unspecified version).
What is AppsApk's rating for the Sharp Aquos B10?
AppsApk's editorial team rates the Sharp Aquos B10 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.