Sharp Aquos R2 compact
5.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×2280
- Camera22.6 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Sharp Aquos R2 compact is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.6 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 22.6 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Sharp Aquos R2 compact at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, November |
| Status | Available. Released 2019, January |
BODY | |
| Dimensions | 131 x 64 x 9.3 mm (5.16 x 2.52 x 0.37 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IGZO IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 67.5 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~485 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single | 22.6 MP, f/1.9, 22 mm, PDAF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, 23 mm |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Vision & Dolby Atmos 24-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (USB Power Delivery 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Smokey Green, Deep White, Pure Black |
| Price | About 422 USD |
● Questions about this phone
When was the Sharp Aquos R2 compact released?
The Sharp Aquos R2 compact was announced 2018, November.
What is the Sharp Aquos R2 compact's display size?
The Sharp Aquos R2 compact has a 5.2 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Sharp Aquos R2 compact have?
The Sharp Aquos R2 compact comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Sharp Aquos R2 compact have?
The Sharp Aquos R2 compact is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Sharp Aquos R2 compact have?
The Sharp Aquos R2 compact features a 22.6 MP main camera. Specifications: 22.6 MP.
What is the Sharp Aquos R2 compact battery capacity?
The Sharp Aquos R2 compact has a 2500 mAh battery.
Does the Sharp Aquos R2 compact support 5G?
No, the Sharp Aquos R2 compact does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sharp Aquos R2 compact run?
The Sharp Aquos R2 compact runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Sharp Aquos R2 compact?
AppsApk's editorial team rates the Sharp Aquos R2 compact at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN