Sharp Aquos C10
4.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×2040
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Sharp Aquos C10 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex A53) chipset, a 2700 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Sharp Aquos C10 at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 141.8 x 72 x 7.9 mm (5.58 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 80.7 cm2 (~79.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2040 pixels, 17:9 ratio (~420 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); Sharp UI |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 508 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, PDAF 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Huawei SuperCharge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 443 USD |
● Questions about this phone
When was the Sharp Aquos C10 released?
The Sharp Aquos C10 was announced 2018, July.
What is the Sharp Aquos C10's display size?
The Sharp Aquos C10 has a 5.5 inches display with 1080 x 2040 pixels resolution.
How much RAM does the Sharp Aquos C10 have?
The Sharp Aquos C10 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Sharp Aquos C10 have?
The Sharp Aquos C10 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Sharp Aquos C10 have?
The Sharp Aquos C10 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Sharp Aquos C10 battery capacity?
The Sharp Aquos C10 has a 2700 mAh battery.
Does the Sharp Aquos C10 support 5G?
No, the Sharp Aquos C10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sharp Aquos C10 run?
The Sharp Aquos C10 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Sharp Aquos C10?
AppsApk's editorial team rates the Sharp Aquos C10 at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.