Sharp Aquos Zero
4.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 1440×2992
- Camera22.6 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3130 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Sharp Aquos Zero is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.6 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 22.6 MP main camera, a 3130 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Sharp Aquos Zero at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat15 1024/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, January |
| Status | Available. Released 2019, January |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 73 x 8.8 mm (6.06 x 2.87 x 0.35 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 (~86.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2992 pixels, 18.7:9 ratio (~536 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single | 22.6 MP, f/1.9, 22 mm, PDAF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, 23 mm |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic 24-bit/192kHz audio Dolby Atmos |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (USB Power Delivery 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3130 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Meteorite Black |
| Price | About 664 USD |
● Questions about this phone
When was the Sharp Aquos Zero released?
The Sharp Aquos Zero was announced 2019, January.
What is the Sharp Aquos Zero's display size?
The Sharp Aquos Zero has a 6.2 inches display with 1440 x 2992 pixels resolution.
How much RAM does the Sharp Aquos Zero have?
The Sharp Aquos Zero comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Sharp Aquos Zero have?
The Sharp Aquos Zero is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Sharp Aquos Zero have?
The Sharp Aquos Zero features a 22.6 MP main camera. Specifications: 22.6 MP.
What is the Sharp Aquos Zero battery capacity?
The Sharp Aquos Zero has a 3130 mAh battery.
Does the Sharp Aquos Zero support 5G?
No, the Sharp Aquos Zero does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sharp Aquos Zero run?
The Sharp Aquos Zero runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Sharp Aquos Zero?
AppsApk's editorial team rates the Sharp Aquos Zero at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN