Sharp Aquos V
6.4/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.9 inches · 1080×2160
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3090 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Sharp Aquos V is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.9 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) chipset, a 3090 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Sharp Aquos V at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 76 x 9 mm (6.18 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 89.8 cm2 (~75.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Dual | 13 MP, f/2.0, PDAF, OIS 13 MP B/W |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3090 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 210 EUR |
● Questions about this phone
When was the Sharp Aquos V released?
The Sharp Aquos V was announced 2019, November.
What is the Sharp Aquos V's display size?
The Sharp Aquos V has a 5.9 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Sharp Aquos V have?
The Sharp Aquos V comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Sharp Aquos V have?
The Sharp Aquos V is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Sharp Aquos V have?
The Sharp Aquos V features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Sharp Aquos V battery capacity?
The Sharp Aquos V has a 3090 mAh battery.
Does the Sharp Aquos V support 5G?
No, the Sharp Aquos V does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sharp Aquos V run?
The Sharp Aquos V runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Sharp Aquos V?
AppsApk's editorial team rates the Sharp Aquos V at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.