Sharp Aquos D10
5.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2900 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Sharp Aquos D10 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex A53) chipset, a 2900 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Sharp Aquos D10 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 148.2 x 74.2 x 8 mm (5.83 x 2.92 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); Sharp UI |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 508 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, PDAF 13 MP, 1/3.4", 1.0µm"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 443 USD |
● Questions about this phone
When was the Sharp Aquos D10 released?
The Sharp Aquos D10 was announced 2018, August.
What is the Sharp Aquos D10's display size?
The Sharp Aquos D10 has a 5.99 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Sharp Aquos D10 have?
The Sharp Aquos D10 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Sharp Aquos D10 have?
The Sharp Aquos D10 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Sharp Aquos D10 have?
The Sharp Aquos D10 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Sharp Aquos D10 battery capacity?
The Sharp Aquos D10 has a 2900 mAh battery.
Does the Sharp Aquos D10 support 5G?
No, the Sharp Aquos D10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sharp Aquos D10 run?
The Sharp Aquos D10 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Sharp Aquos D10?
AppsApk's editorial team rates the Sharp Aquos D10 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.