vivo NEX A
4.9/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.59 inches · 1080×2316
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo NEX A is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.59 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo NEX A at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat15 800/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 162 x 77 x 8 mm (6.38 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.59 inches, 107.3 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2316 pixels (~388 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 4-axis OIS 5 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, GNSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Models | NEX A |
| Price | About 662 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo NEX A released?
The vivo NEX A was announced 2018, June.
What is the vivo NEX A's display size?
The vivo NEX A has a 6.59 inches display with 1080 x 2316 pixels (~388 ppi density) resolution.
How much RAM does the vivo NEX A have?
The vivo NEX A comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo NEX A have?
The vivo NEX A is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the vivo NEX A have?
The vivo NEX A features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the vivo NEX A battery capacity?
The vivo NEX A has a 4000 mAh battery.
Does the vivo NEX A support 5G?
No, the vivo NEX A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo NEX A run?
The vivo NEX A runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo NEX A?
AppsApk's editorial team rates the vivo NEX A at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.