vivo NEX Dual Display
6.9/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera12 MP
- Memory10 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo NEX Dual Display is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.39 inches display, 10 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 12 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo NEX Dual Display at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 157.2 x 75.3 x 8.1 mm (6.19 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) Secondary display (on the back): Super AMOLED, 5.49 inches, 1080 x 1920 pixels |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 4.5 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 10GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 4-axis OIS 2 MP, f/1.8, depth sensor TOF 3D camera, f/1.3" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No - uses main camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, GNSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Polar Blue |
| Models | V1821A, 1813 |
| Price | About 772 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo NEX Dual Display released?
The vivo NEX Dual Display was announced 2018, December.
What is the vivo NEX Dual Display's display size?
The vivo NEX Dual Display has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo NEX Dual Display have?
The vivo NEX Dual Display comes with 10 GB of RAM.
How much storage does the vivo NEX Dual Display have?
The vivo NEX Dual Display is available with 128GB / 10GB of internal storage.
What camera does the vivo NEX Dual Display have?
The vivo NEX Dual Display features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the vivo NEX Dual Display battery capacity?
The vivo NEX Dual Display has a 3500 mAh battery.
Does the vivo NEX Dual Display support 5G?
No, the vivo NEX Dual Display does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo NEX Dual Display run?
The vivo NEX Dual Display runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo NEX Dual Display?
AppsApk's editorial team rates the vivo NEX Dual Display at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.