vivo S1 Pro
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.38 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo S1 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.38 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo S1 Pro at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 159.3 x 75.2 x 8.7 mm (6.27 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 186.7 g (6.60 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.38 inches, 99.9 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~404 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Knight Black, Fancy Sky |
| Models | 1920, PD1945F_EX |
| Price | About $278.24 |
● Questions about this phone
When was the vivo S1 Pro released?
The vivo S1 Pro was announced 2019, November.
What is the vivo S1 Pro's display size?
The vivo S1 Pro has a 6.38 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo S1 Pro have?
The vivo S1 Pro comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the vivo S1 Pro have?
The vivo S1 Pro is available with 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the vivo S1 Pro have?
The vivo S1 Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the vivo S1 Pro battery capacity?
The vivo S1 Pro has a 4500 mAh battery.
Does the vivo S1 Pro support 5G?
No, the vivo S1 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo S1 Pro run?
The vivo S1 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo S1 Pro?
AppsApk's editorial team rates the vivo S1 Pro at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN