Vivo S1 Pro
7.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3700 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Vivo S1 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 3700 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Vivo S1 Pro at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 157.3 x 74.7 x 8.2 mm (6.19 x 2.94 x 0.32 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, (wide) 5 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 32 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Red, Midsummer dream |
| Models | V1832A, V1832T |
| Price | About 342 USD |
● Questions about this phone
When was the Vivo S1 Pro released?
The Vivo S1 Pro was announced 2019, May.
What is the Vivo S1 Pro's display size?
The Vivo S1 Pro has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Vivo S1 Pro have?
The Vivo S1 Pro is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Vivo S1 Pro have?
The Vivo S1 Pro is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Vivo S1 Pro have?
The Vivo S1 Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Vivo S1 Pro battery capacity?
The Vivo S1 Pro has a 3700 mAh battery.
Does the Vivo S1 Pro support 5G?
No, the Vivo S1 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Vivo S1 Pro run?
The Vivo S1 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Vivo S1 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Vivo S1 Pro at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.