vivo S5
6.9/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.44 inches · 1080×2400
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo S5 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.44 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo S5 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 157.9 x 73.9 x 8.6 mm (6.22 x 2.91 x 0.34 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM712 Snapdragon 712 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm (dedicated macro camera) 5 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.12µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Icelandic Blue, Phantom Blue, Star Black |
| Models | V1932A |
| Price | $ 368.99"; |
● Questions about this phone
When was the vivo S5 released?
The vivo S5 was announced 2019, November.
What is the vivo S5's display size?
The vivo S5 has a 6.44 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the vivo S5 have?
The vivo S5 comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the vivo S5 have?
The vivo S5 is available with 128GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the vivo S5 have?
The vivo S5 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the vivo S5 battery capacity?
The vivo S5 has a 4100 mAh battery.
Does the vivo S5 support 5G?
No, the vivo S5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo S5 run?
The vivo S5 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo S5?
AppsApk's editorial team rates the vivo S5 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN