vivo U10
6.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.35 inches · 720×1544
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo U10 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.35 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo U10 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 159.4 x 76.8 x 8.9 mm (6.28 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 190.5 g (6.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.35 inches, 99.6 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1544 pixels (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Thunder Black, Electric Blue, Black, Blue, Red |
| Price | About 189 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo U10 released?
The vivo U10 was announced 2019, September.
What is the vivo U10's display size?
The vivo U10 has a 6.35 inches display with 720 x 1544 pixels (~268 ppi density) resolution.
How much RAM does the vivo U10 have?
The vivo U10 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo U10 have?
The vivo U10 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo U10 have?
The vivo U10 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo U10 battery capacity?
The vivo U10 has a 5000 mAh battery.
Does the vivo U10 support 5G?
No, the vivo U10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo U10 run?
The vivo U10 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo U10?
AppsApk's editorial team rates the vivo U10 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.