vivo U3
6.9/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.53 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo U3 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.53 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) chipset, a 16 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo U3 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 162.2 x 76.5 x 8.9 mm (6.39 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.0 |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, macro camera |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Price | About 159 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo U3 released?
The vivo U3 was announced 2019, October.
What is the vivo U3's display size?
The vivo U3 has a 6.53 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo U3 have?
The vivo U3 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo U3 have?
The vivo U3 is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the vivo U3 have?
The vivo U3 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo U3 battery capacity?
The vivo U3 has a 5000 mAh battery.
Does the vivo U3 support 5G?
No, the vivo U3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo U3 run?
The vivo U3 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo U3?
AppsApk's editorial team rates the vivo U3 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.