vivo V1
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The vivo V1 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the vivo V1 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 850 / 900 / 1900 / 2100 / TD-LTE 2300 |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 143.3 x 71 x 6.8 mm (5.64 x 2.80 x 0.27 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop); Funtouch 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White/Gold |
| Models | V1 |
| Price | About 355 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V1 released?
The vivo V1 was announced 2015, July.
What is the vivo V1's display size?
The vivo V1 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V1 have?
The vivo V1 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the vivo V1 have?
The vivo V1 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the vivo V1 have?
The vivo V1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo V1 battery capacity?
The vivo V1 has a 2300 mAh battery.
Does the vivo V1 support 5G?
No, the vivo V1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V1 run?
The vivo V1 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo V1?
AppsApk's editorial team rates the vivo V1 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.