vivo V11 (V11 Pro)
5.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.41 inches · 1080×2340
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo V11 (V11 Pro) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.41 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3400 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo V11 (V11 Pro) at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 157.9 x 75 x 7.9 mm (6.22 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic frame, glass body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.41 inches, 100.9 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4.5 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.8", dual pixel PDAF 5 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 25 MP, f/2.0, 1/2.8", 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Starry Night, Dazzling Gold, Nebula, Supernova Red |
| Models | 1804 |
| Price | About 386 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V11 (V11 Pro) released?
The vivo V11 (V11 Pro) was announced 2018, September.
What is the vivo V11 (V11 Pro)'s display size?
The vivo V11 (V11 Pro) has a 6.41 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V11 (V11 Pro) have?
The vivo V11 (V11 Pro) comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo V11 (V11 Pro) have?
The vivo V11 (V11 Pro) is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the vivo V11 (V11 Pro) have?
The vivo V11 (V11 Pro) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the vivo V11 (V11 Pro) battery capacity?
The vivo V11 (V11 Pro) has a 3400 mAh battery.
Does the vivo V11 (V11 Pro) support 5G?
No, the vivo V11 (V11 Pro) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V11 (V11 Pro) run?
The vivo V11 (V11 Pro) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo V11 (V11 Pro)?
AppsApk's editorial team rates the vivo V11 (V11 Pro) at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN