vivo V11i
5.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3315 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo V11i is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3315 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo V11i at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
4.0
camera
6.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 156 x 75.6 x 8.1 mm (6.14 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~400 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4.5 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, PDAF 5 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 25 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3315 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Starry Night, Nebula |
| Models | 1806 |
| Price | About 308 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V11i released?
The vivo V11i was announced 2018, September.
What is the vivo V11i's display size?
The vivo V11i has a 6.3 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V11i have?
The vivo V11i is available with 6 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo V11i have?
The vivo V11i is available with 64GB / 6GB / 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo V11i have?
The vivo V11i features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo V11i battery capacity?
The vivo V11i has a 3315 mAh battery.
Does the vivo V11i support 5G?
No, the vivo V11i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V11i run?
The vivo V11i runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo V11i?
AppsApk's editorial team rates the vivo V11i at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.