| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, March |
| Dimensions | 157.3 x 74.7 x 8.2 mm (6.19 x 2.94 x 0.32 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Build | Front glass, plastic body |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 99.7 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~404 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Triple |
48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 5 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Single | Motorized pop-up 32 MP, f/2.0, 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes (market dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3700 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W (24% in 15 min) |
| Colors | Topaz Blue, Coral Red, Ruby Red |
| Models | 1818 |
| Price | About 499 USD |