vivo V15
7.0/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.53 inches · 1080×2340
- Camera24 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo V15 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.53 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 24 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo V15 at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 161.2 x 75.9 x 8.5 mm (6.35 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 189.5 g (6.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Mediatek Helio P70 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 24 MP, f/1.8, 1/2.8", 1.12µm, Dual Pixel PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 5 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Topaz Blue, Glamour Red, Frozen Black, Royal Blue |
| Models | 1819 |
| Price | About 288 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V15 released?
The vivo V15 was announced 2019, March.
What is the vivo V15's display size?
The vivo V15 has a 6.53 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V15 have?
The vivo V15 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo V15 have?
The vivo V15 is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the vivo V15 have?
The vivo V15 features a 24 MP main camera. Specifications: 24 MP.
What is the vivo V15 battery capacity?
The vivo V15 has a 4000 mAh battery.
Does the vivo V15 support 5G?
No, the vivo V15 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V15 run?
The vivo V15 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo V15?
AppsApk's editorial team rates the vivo V15 at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.