vivo V17 Neo
7.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.38 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo V17 Neo is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.38 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) chipset, a 16 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo V17 Neo at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 159.5 x 75.2 x 8.1 mm (6.28 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.38 inches, 99.9 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~404 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Mediatek MT6768 Helio P65 (12nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, (wide), 1/2.8", 1.12µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 32 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black brilliant, Blue Pearl |
| Price | About 307 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V17 Neo released?
The vivo V17 Neo was announced 2019, August.
What is the vivo V17 Neo's display size?
The vivo V17 Neo has a 6.38 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V17 Neo have?
The vivo V17 Neo comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo V17 Neo have?
The vivo V17 Neo is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the vivo V17 Neo have?
The vivo V17 Neo features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo V17 Neo battery capacity?
The vivo V17 Neo has a 4500 mAh battery.
Does the vivo V17 Neo support 5G?
No, the vivo V17 Neo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V17 Neo run?
The vivo V17 Neo runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo V17 Neo?
AppsApk's editorial team rates the vivo V17 Neo at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.