vivo V17 Pro
8.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.44 inches · 1080×2400
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo V17 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.44 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo V17 Pro at 8.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 159 x 74.7 x 9.8 mm (6.26 x 2.94 x 0.39 in) |
| Weight | 201.8 g (7.09 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm 13 MP, (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor";i |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | Motorized pop-up 32 MP, f/2.0, (wide) Motorized pop-up 8 MP, 17mm (ultrawide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Crystal Black, Crystal Sky, Midnight Ocean |
| Models | 1909, PD1931F_EX |
| Price | About 423 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V17 Pro released?
The vivo V17 Pro was announced 2019, September.
What is the vivo V17 Pro's display size?
The vivo V17 Pro has a 6.44 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V17 Pro have?
The vivo V17 Pro comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the vivo V17 Pro have?
The vivo V17 Pro is available with 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the vivo V17 Pro have?
The vivo V17 Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the vivo V17 Pro battery capacity?
The vivo V17 Pro has a 4100 mAh battery.
Does the vivo V17 Pro support 5G?
No, the vivo V17 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V17 Pro run?
The vivo V17 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo V17 Pro?
AppsApk's editorial team rates the vivo V17 Pro at 8.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN