vivo V3
7.1/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2550 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The vivo V3 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2550 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the vivo V3 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300) - Malaysia, Philippines |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 143.6 x 71 x 7.5 mm (5.65 x 2.80 x 0.30 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Funtouch 2.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939v2 Snapdragon 616 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.1, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.3 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2550 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold |
| Models | V3 |
| Price | About 289 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V3 released?
The vivo V3 was announced 2016, April.
What is the vivo V3's display size?
The vivo V3 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V3 have?
The vivo V3 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the vivo V3 have?
The vivo V3 is available with 16GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the vivo V3 have?
The vivo V3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo V3 battery capacity?
The vivo V3 has a 2550 mAh battery.
Does the vivo V3 support 5G?
No, the vivo V3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V3 run?
The vivo V3 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo V3?
AppsApk's editorial team rates the vivo V3 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.