vivo V3Max
6.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The vivo V3Max is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the vivo V3Max at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 153.9 x 77.1 x 7.6 mm (6.06 x 3.04 x 0.30 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Funtouch 2.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 30 min (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold |
| Models | V3Max |
| Price | About 333 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V3Max released?
The vivo V3Max was announced 2016, April.
What is the vivo V3Max's display size?
The vivo V3Max has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V3Max have?
The vivo V3Max comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo V3Max have?
The vivo V3Max is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo V3Max have?
The vivo V3Max features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo V3Max battery capacity?
The vivo V3Max has a 3000 mAh battery.
Does the vivo V3Max support 5G?
No, the vivo V3Max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V3Max run?
The vivo V3Max runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo V3Max?
AppsApk's editorial team rates the vivo V3Max at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.