vivo V5 Plus
7.0/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3160 mAh
- OSAndroid 6
Sponsored
The vivo V5 Plus is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3160 mAh battery, and runs Android 6. AppsApk rates the vivo V5 Plus at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 152.6 x 74 x 7.3 mm (6.01 x 2.91 x 0.29 in) |
| Weight | 158.6 g (5.61 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow); Funtouch 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 20 MP, f/2.0, 1/2.8" 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3160 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Gray |
| Models | 1611 |
| Price | About 500 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V5 Plus released?
The vivo V5 Plus was announced 2017, January.
What is the vivo V5 Plus's display size?
The vivo V5 Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V5 Plus have?
The vivo V5 Plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo V5 Plus have?
The vivo V5 Plus is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo V5 Plus have?
The vivo V5 Plus features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo V5 Plus battery capacity?
The vivo V5 Plus has a 3160 mAh battery.
Does the vivo V5 Plus support 5G?
No, the vivo V5 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V5 Plus run?
The vivo V5 Plus runs Android 6 (full: Android 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the vivo V5 Plus?
AppsApk's editorial team rates the vivo V5 Plus at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.