vivo V5
6.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The vivo V5 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the vivo V5 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 153.8 x 75.5 x 7.6 mm (6.06 x 2.97 x 0.30 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Funtouch 2.6 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.0, 1/2.8" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Gray |
| Models | 1601 |
| Price | About 277 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V5 released?
The vivo V5 was announced 2016, November.
What is the vivo V5's display size?
The vivo V5 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V5 have?
The vivo V5 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo V5 have?
The vivo V5 is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo V5 have?
The vivo V5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo V5 battery capacity?
The vivo V5 has a 3000 mAh battery.
Does the vivo V5 support 5G?
No, the vivo V5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V5 run?
The vivo V5 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the vivo V5?
AppsApk's editorial team rates the vivo V5 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.