vivo V5s
6.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6
Sponsored
The vivo V5s is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6. AppsApk rates the vivo V5s at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) - India |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, May |
BODY | |
| Dimensions | 153.8 x 75.5 x 7.6 mm (6.06 x 2.97 x 0.30 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow); Funtouch 3 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.0, 1/2.8" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Crown Gold, Matte Black |
| Models | 1713, 1612 |
| Price | About 311 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V5s released?
The vivo V5s was announced 2017, April.
What is the vivo V5s's display size?
The vivo V5s has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V5s have?
The vivo V5s comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo V5s have?
The vivo V5s is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo V5s have?
The vivo V5s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo V5s battery capacity?
The vivo V5s has a 3000 mAh battery.
Does the vivo V5s support 5G?
No, the vivo V5s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V5s run?
The vivo V5s runs Android 6 (full: Android 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the vivo V5s?
AppsApk's editorial team rates the vivo V5s at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.