vivo V7+
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 720×1440
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3225 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The vivo V7+ is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.99 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3225 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the vivo V7+ at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 155.9 x 75.8 x 7.7 mm (6.14 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat); Funtouch 3.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3", 1.0µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 24 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3225 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne Gold, Matte Black, Infinite Red |
| Models | 1716, 1850 |
| Price | About 400 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V7+ released?
The vivo V7+ was announced 2017, September.
What is the vivo V7+'s display size?
The vivo V7+ has a 5.99 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V7+ have?
The vivo V7+ comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo V7+ have?
The vivo V7+ is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the vivo V7+ have?
The vivo V7+ features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo V7+ battery capacity?
The vivo V7+ has a 3225 mAh battery.
Does the vivo V7+ support 5G?
No, the vivo V7+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V7+ run?
The vivo V7+ runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the vivo V7+?
AppsApk's editorial team rates the vivo V7+ at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN