vivo V7
7.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The vivo V7 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the vivo V7 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, November |
| Status | Available. Released 2017, December |
BODY | |
| Dimensions | 149.3 x 72.8 x 7.9 mm (5.88 x 2.87 x 0.31 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~77.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat); Funtouch 3.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3", 1.0µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 24 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne Gold, Matte Black, Energetic Blue |
| Models | 1718 |
| Price | About 278 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V7 released?
The vivo V7 was announced 2017, November.
What is the vivo V7's display size?
The vivo V7 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V7 have?
The vivo V7 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo V7 have?
The vivo V7 is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo V7 have?
The vivo V7 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo V7 battery capacity?
The vivo V7 has a 3000 mAh battery.
Does the vivo V7 support 5G?
No, the vivo V7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V7 run?
The vivo V7 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the vivo V7?
AppsApk's editorial team rates the vivo V7 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN