vivo V9 6GB
4.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2280
- Camera13 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3260 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo V9 6GB is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3260 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo V9 6GB at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 154.8 x 75 x 7.9 mm (6.09 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~400 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1.28µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Models | 1851 |
| Price | About 331 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V9 6GB released?
The vivo V9 6GB was announced 2018, June.
What is the vivo V9 6GB's display size?
The vivo V9 6GB has a 6.3 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V9 6GB have?
The vivo V9 6GB comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo V9 6GB have?
The vivo V9 6GB is available with 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the vivo V9 6GB have?
The vivo V9 6GB features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo V9 6GB battery capacity?
The vivo V9 6GB has a 3260 mAh battery.
Does the vivo V9 6GB support 5G?
No, the vivo V9 6GB does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V9 6GB run?
The vivo V9 6GB runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo V9 6GB?
AppsApk's editorial team rates the vivo V9 6GB at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.