vivo V9 Youth
6.9/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3260 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo V9 Youth is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 3260 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo V9 Youth at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 154.8 x 75.1 x 7.9 mm (6.09 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, PDAF 2 MP, depth senso |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne Gold, Pearl Black, Red |
| Models | 1727, 1726 |
| Price | About 289 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V9 Youth released?
The vivo V9 Youth was announced 2018, April.
What is the vivo V9 Youth's display size?
The vivo V9 Youth has a 6.3 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V9 Youth have?
The vivo V9 Youth comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo V9 Youth have?
The vivo V9 Youth is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the vivo V9 Youth have?
The vivo V9 Youth features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo V9 Youth battery capacity?
The vivo V9 Youth has a 3260 mAh battery.
Does the vivo V9 Youth support 5G?
No, the vivo V9 Youth does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V9 Youth run?
The vivo V9 Youth runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo V9 Youth?
AppsApk's editorial team rates the vivo V9 Youth at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.