vivo V9
6.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3260 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo V9 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 3260 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo V9 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 154.8 x 75.1 x 7.9 mm (6.09 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~400 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953-Pro Snapdragon 626 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, PDAF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 24 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Black, Sapphire Blue |
| Models | 1723 |
| Price | About 289 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V9 released?
The vivo V9 was announced 2018, March.
What is the vivo V9's display size?
The vivo V9 has a 6.3 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V9 have?
The vivo V9 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo V9 have?
The vivo V9 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo V9 have?
The vivo V9 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo V9 battery capacity?
The vivo V9 has a 3260 mAh battery.
Does the vivo V9 support 5G?
No, the vivo V9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V9 run?
The vivo V9 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo V9?
AppsApk's editorial team rates the vivo V9 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN