vivo X20 Plus UD
6.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.43 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3900 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The vivo X20 Plus UD is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.43 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3900 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the vivo X20 Plus UD at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, January |
BODY | |
| Dimensions | 155.3 x 80.1 x 7.5 mm (6.11 x 3.15 x 0.30 in) |
| Weight | 181.5 g (6.42 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.43 inches, 106.7 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~376 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat); Funtouch 3.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 12 MP, f/1.8, AF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Matte Black, Gold, Rose gold |
| Price | About 550 EUR |
● Questions about this phone
When was the vivo X20 Plus UD released?
The vivo X20 Plus UD was announced 2018, January.
What is the vivo X20 Plus UD's display size?
The vivo X20 Plus UD has a 6.43 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X20 Plus UD have?
The vivo X20 Plus UD comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo X20 Plus UD have?
The vivo X20 Plus UD is available with 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo X20 Plus UD have?
The vivo X20 Plus UD features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the vivo X20 Plus UD battery capacity?
The vivo X20 Plus UD has a 3900 mAh battery.
Does the vivo X20 Plus UD support 5G?
No, the vivo X20 Plus UD does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo X20 Plus UD run?
The vivo X20 Plus UD runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the vivo X20 Plus UD?
AppsApk's editorial team rates the vivo X20 Plus UD at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.