vivo X20 Plus
6.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.43 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3900 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The vivo X20 Plus is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.43 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3900 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the vivo X20 Plus at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 165.3 x 80.1 x 7.5 mm (6.51 x 3.15 x 0.30 in) |
| Weight | 181.5 g (6.42 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.43 inches, 106.7 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~376 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo); Funtouch 3.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 12 MP, f/1.8, AF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Matte Black, Gold, Rose gold |
| Price | About 500 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X20 Plus released?
The vivo X20 Plus was announced 2017, September.
What is the vivo X20 Plus's display size?
The vivo X20 Plus has a 6.43 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X20 Plus have?
The vivo X20 Plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo X20 Plus have?
The vivo X20 Plus is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo X20 Plus have?
The vivo X20 Plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the vivo X20 Plus battery capacity?
The vivo X20 Plus has a 3900 mAh battery.
Does the vivo X20 Plus support 5G?
No, the vivo X20 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo X20 Plus run?
The vivo X20 Plus runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo X20 Plus?
AppsApk's editorial team rates the vivo X20 Plus at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.