vivo X20
6.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.01 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3250 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The vivo X20 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.01 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3250 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the vivo X20 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 155.9 x 75.2 x 7.2 mm (6.14 x 2.96 x 0.28 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.01 inches, 93.2 cm2 (~79.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo); Funtouch 3.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 12 MP, f/1.8, AF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Matte Black, Black/Gold, Gold, Rose gold, Blue, Pink |
| Models | X20A |
| Price | About 433 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X20 released?
The vivo X20 was announced 2017, September.
What is the vivo X20's display size?
The vivo X20 has a 6.01 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X20 have?
The vivo X20 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo X20 have?
The vivo X20 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo X20 have?
The vivo X20 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the vivo X20 battery capacity?
The vivo X20 has a 3250 mAh battery.
Does the vivo X20 support 5G?
No, the vivo X20 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo X20 run?
The vivo X20 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo X20?
AppsApk's editorial team rates the vivo X20 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.