Vivo X200 Pro
7.6/ 10
Updated May 2026
Worldwide
- Network
- Display—
- Camera—
- Memory256 GB
- BatteryNon-removable Li-Po
- OSAndroid 15
Sponsored
The Vivo X200 is a series of flagship Android smartphones developed by Vivo, launched in October 2024. The device features a high-resolution AMOLED display, a MediaTek Dimensity 9400 processor, and a Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor only for the Ultra, and a triple-lens camera system developed in partnership with Zeiss. The X200 series serves as the successor to the Vivo X100 series.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Android 15 (Funtouch OS 15 / OriginOS 5) |
|---|---|
| RAM | 12 GB / 16 GB LPDDR5X RAM |
| Storage | 256 GB / 512 GB / 1 TB (UFS 4.0) |
| Selfie camera | 32 MP (f/2.0, ultrawide) |
| Charging | 90W wired fast charging - Reverse wired charging |
| Weight | 197 g / 202 g (varies by model) |
| Dimensions | 160.3 × 74.8 × 8 mm |
Camera
Front-facing camera: 32 MP (f/2.0, ultrawide).
Battery and charging
Charging support: 90W wired fast charging - Reverse wired charging.
Connectivity
Connectivity options include 5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, NFC, USB-C (OTG), Infrared port.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | |
LAUNCH | |
| Status | Worldwide |
BODY | |
| Dimensions | 160.3 × 74.8 × 8 mm |
| Weight | 197 g / 202 g (varies by model) |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| OS | Android 15 (Funtouch OS 15 / OriginOS 5) |
MEMORY | |
| Card slot | No expandable storage |
| Internal | 256 GB / 512 GB / 1 TB (UFS 4.0) |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP (f/2.0, ultrawide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | 5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, NFC, USB-C (OTG), Infrared port |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.x |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | 90W wired fast charging - Reverse wired charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
● Questions about this phone
Does the Vivo X200 Pro support 5G?
No, the Vivo X200 Pro does not support 5G. Supported network technologies: .
What operating system does the Vivo X200 Pro run?
The Vivo X200 Pro runs Android 15 (full: Android 15 (Funtouch OS 15 / OriginOS 5)).
What is AppsApk's rating for the Vivo X200 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Vivo X200 Pro at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.