vivo X21 UD
6.7/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.28 inches · 1080×2280
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo X21 UD is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.28 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3200 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo X21 UD at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 154.5 x 74.8 x 7.4 mm (6.08 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 156.2 g (5.50 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.28 inches, 98.4 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 5 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 12 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Ruby Red |
| Models | X21UD A |
| Price | About 611 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X21 UD released?
The vivo X21 UD was announced 2018, March.
What is the vivo X21 UD's display size?
The vivo X21 UD has a 6.28 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X21 UD have?
The vivo X21 UD comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo X21 UD have?
The vivo X21 UD is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the vivo X21 UD have?
The vivo X21 UD features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the vivo X21 UD battery capacity?
The vivo X21 UD has a 3200 mAh battery.
Does the vivo X21 UD support 5G?
No, the vivo X21 UD does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo X21 UD run?
The vivo X21 UD runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo X21 UD?
AppsApk's editorial team rates the vivo X21 UD at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.